In stock

Dried Figs

£2.75

  • Rich in antioxidants that help support overall wellness
  • A natural source of slow-release energy for active lifestyles
  • Supports gut health and helps maintain regular digestion
100g
£2.75
£27.50/kg
250g
£5.90
£23.60/kg
500g
£10.35
£20.70/kg
1kg
£18.35
£18.35/kg

Hurry! Only -15 Left in Stock!

Order in the next 0 hours 0 minutes to get it by         /09/2026
Spend £30.00 More For Free Delivery

FREE Delivery On Orders Over £30 - Royal Mail Tracked Service

Premium Nuts & Dried Fruits From Around The World - Sourced From The Best Producers

Fresh Great, Taste Guaranteed - Packaged to order, with minimum 6 months best before date.

PRODUCT INFORMATION
Ingredients
Nutritional Information
Shipping & Delivery 🚚
PRODUCT INFORMATION

Buy Dried Figs – Naturally Sweet, High in Fibre & Essential Minerals

Looking for a naturally sweet and wholesome snack? Our Dried Figs are carefully selected and naturally sun-dried to retain their rich flavour and nutrients. They are an excellent source of dietary fibre, natural energy, and essential minerals like calcium, iron, and potassium, supporting digestion, bone health, and overall vitality.

Perfect for healthy snacking, baking, or adding to cereals, salads, smoothies, and desserts.

✅ Naturally sweet with no added sugar

✅ High in fibre for digestive health

✅ Suitable for vegetarians and vegans

Ingredients

Natural Dried Figs

Nutritional Information
Nutrient Per 100g
Energy 2360kJ
Fat 0%
Saturates 0%
Carbohydrate 65g
Sugar 0g
Cholesterol 0%
Sodium 11mg
Protein 2g
Dietary Fiber 4g
VitaminA 10%
Calcium 20%
Iron 20%
Shipping & Delivery 🚚

🚚 Shipping & Delivery Information


We dispatch all orders placed before 12:00 PM on working days the same day using fully tracked courier services.

Orders placed over the weekend will be dispatched on Monday.

All orders are shipped from our London-based warehouse via Royal Mail or Yodel, ensuring reliable and timely delivery.

Delivery Charges

  • FREE Standard Delivery on all orders over £30
  • £3.99 Standard Delivery for orders under £30
  • Next Day Delivery available at an additional cost

You’ll receive full tracking details as soon as your order is dispatched, so you can follow it every step of the way.

Great Taste Guaranteed

Not delighted with your order? We'll replace or refund it.

Packed Fresh To Order

Nothing pre-bagged. Order by 12pm for same-day dispatch.

Free UK Delivery Over £30

Royal Mail Tracked to your door, with next-day available.

5★ Food Hygiene Rated

Roasted and packed by hand at our UK facility.

Fresher Than The Supermarket. Here's How. 👇

Nothing pre-bagged. Nothing sitting on shelves for months.

🛒 You Order

🛒 You Order

Order before 12pm on a working day & we ship out your order on the same day.

📦 We Pack Fresh

📦 We Pack Fresh

Made to order in our 5-star hygiene rated London warehouse — minimum 6 months best-before, guaranteed.

🚚 Fast Tracked Delivery

🚚 Fast Tracked Delivery

Royal Mail Tracked to your door. Free over £30, next-day available.

Join over 100k+ happy customers

Fresh, fast and delicious

“Ordered a big bundle for a family party and everyone kept asking where the nuts were from! Arrived next day, beautifully packaged and everything tasted so fresh. Great prices when you buy in bulk — I'll definitely be back.”

Amazing quality and value

“So much cheaper than the little bags from the supermarket, and the quality is in a different league. The pistachios are always fresh and the medjool dates are soft and delicious. Clearly a family-run company that actually cares. Won't shop anywhere else now.”

My weekly snack essential

“What started as a one-off has turned into a monthly habit. I get the mixed nuts and dried fruit every month and it never disappoints — perfect on my porridge and it keeps me away from the vending machine at work. Quick delivery and lovely packaging every time.”

Real customer videos

Don't Just Take Our Word For It

Real customers, real unboxings, real opinions.

Frequently Asked Questions

How fresh are the snacks?

Every order is packed fresh on the day of dispatch. We do not pre-bag stock or hold packed products in storage, ensuring your snacks arrive at their best.

When will my order arrive?

Orders placed before 12pm on a working day are dispatched the same day via Royal Mail Tracked. Standard delivery typically takes 2–3 working days, and next-day delivery is available at checkout.

Is delivery free?

Yes. We offer free tracked delivery on all orders over £30. A standard delivery charge applies to orders below this threshold, calculated at checkout.

What if I'm not happy with my order?

Your satisfaction is our priority. If any item arrives below the standard you expect, please contact our UK-based customer service team and we will resolve the issue promptly, whether by replacement or refund.

Do you provide allergen information?

Yes. Full ingredient and allergen information is displayed on every product page and printed on each product label, with allergens highlighted in bold. Please note that our products are packed in a facility that handles peanuts and tree nuts.

Where are your snacks sourced from?

We source from trusted producers in the world's best growing regions — including Turkish apricots and Turkish delight, Greek olives, and premium nuts — and all products are roasted and packed by hand at our UK facility.

Dried Figs

Dried Figs

£2.75
100g
250g
500g
1kg